ceturtdiena, 2011. gada 5. maijs

» Nacionālā apvienība lūdz izvērtēt Urbanoviča izteikumus par atbalstu divvalodībai

Jānis Urbanovičs
Nacionālās apvienības Visu Latvijai! – TB/LNNK frakcija ir vērsusies Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā ar lūgumu izvērtēt, vai ar izteikumiem par atbalstu krievu valodas noteikšanai par otru valsts valodu 10. Saeimas deputāts Jānis Urbanovičs (Saskaņas centrs) nav pārkāpis Satversmē noteikto Saeimas deputāta zvērestu, kas pieprasa stiprināt latviešu valodu kā vienīgo valsts valodu.

Atbilstoši Satversmes 18.pantam, visi Saeimas deputāti stājoties amatā Saeimas sēdē dod šādu svinīgu solījumu: "Es, uzņemoties Saeimas deputāta amata pienākumus, Latvijas tautas priekšā zvēru (svinīgi solu) būt uzticīgs Latvijai, stiprināt tās suverenitāti un latviešu valodu kā vienīgo valsts valodu, aizstāvēt Latviju kā neatkarīgu un demokrātisku valsti, savus pienākumus pildīt godprātīgi un pēc labākās apziņas. Es apņemos ievērot Latvijas Satversmi un likumus." Saeimas deputātu ētikas kodeksa 4. punktā ir noteikts, ka „Deputāts godprātīgi ievēro Saeimas deputāta svinīgajā solījumā pausto apņemšanos.”

Saeimas deputāts Jānis Urbanovičs nesen intervijā krieviski rakstošajam interneta portālam IMHOclub.lv pauda neslēptu atbalstu referendumam par grozījumiem Satversmē, kas krievu valodai piešķirtu otras valsts valodas statusu. Intervijas izvilkumi ar deputāta Urbanoviča teikto tika publicēti vairākos citos interneta portālos, tajā skaitā arī latviešu valodā laikrakstā „Latvijas Avīze”.

Minētajā intervijā deputāts Urbanovičs atzinis, ka "Osipovs un Lindermans ir mūsu pašcieņas bruņinieki", un ir dažādi jāsekmē viņu iniciatīva par to, lai krievu valodu Latvijā padarītu par valsts valodu: "Ikviens, kurš parakstās, rīkojas atbilstoši sirdsapziņai. To es saku arī latviešiem. (..) Saviem cilvēkiem, kuri mani uzklausa, es saku: (..) palīdziet [referenduma iniciatoriem], kā varat! Ja varat palīdzēt ar savām prasmēm vai kādu citu talantu, tad dariet to! Tā ir goda lieta. Gan jūsu, gan mūsu." Viņš arī skaidrojis Saskaņas centra pozīciju šajā jautājumā: lai Lindermans vispirms "dod pretī" "latviešu nacionālistiem", tad pozīcijas politiskie spēki kļūs piekāpīgāki un "jautājumu par krievu valodu" atrisinās pie apaļā galda.

Deputāts Urbanovičs intervijā uzsvēris, ka esot jāsaprot, ka Latvijā "mēs nevienu nevaram uzvarēt. Vajag vienoties. Bet, lai varētu vienoties, vajag, lai Lindermans, Osipovs un viņu biedri gūtu sekmes. Jāparāda, ka krievi Latvijā var dot pretsparu. To es nekautrējoties saku saviem partijas biedriem. Palīdziet Lindermanam. Bet, lūdzu, tikai tie, kuri nav devuši deputāta zvērestu... Personīgi es to esmu devis." Intervijā viņš pats atzinis, ka lauzis Saeimas deputāta zvērestu un viņu par to varot izdzīt no parlamenta.

Nacionālās apvienības Visu Latvijai! – TB/LNNK Saeimas frakcija

Informāciju sagatavoja NA Saeimas frakcijas konsultants Jānis Iesalnieks

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru