piektdiena, 2010. gada 13. augusts

» Naturalizācijas prasības nedrīkst tikt pazeminātas

2010.gada 10.augustā Ministru kabinets pieņēma lēmumu Iekšlietu un Izglītības ministrijai līdz 2011.gada 15.janvārim izstrādāt grozījumus MK 29.05.2007. noteikumos Nr.353 „Noteikumi par Pilsonības likumā noteikto latviešu valodas prasmes un Latvijas Republikas Satversmes pamatnoteikumu, valsts himnas teksta un Latvijas vēstures zināšanu pārbaudi” un MK 02.02.1999. noteikumos Nr.34 „Naturalizācijas iesniegumu pieņemšanas un izskatīšanas kārtība”, kas paredzētu, ka persona, kura ieguvusi B vai C valsts valodas prasmes līmeni valsts valodas prasmes pārbaudē profesionālo un amata pienākumu veikšanai, pastāvīgās uzturēšanās atļaujas saņemšanai un Eiropas Kopienas pastāvīgā iedzīvotāja statusa iegūšanai vai kura ieguvusi vismaz D līmeni centralizētajā eksāmenā latviešu valodā (un literatūrā) 9. vai 12. klasei (akreditētās izglītības programmās mazākumtautībām), valsts valodas prasmes pārbaudi Latvijas pilsonības iegūšanai naturalizācijas kārtībā nekārto.

Uzskatām, ka šādu grozījumu pieņemšana kārtējo reizi vājinās latviešu valodas pozīcijas Latvijā. Nav pieļaujams, ka naturalizācijas (pilsonības iegūšanas) prasības, kuras jau tā, salīdzinot ar vairumu Eiropas valstu, ir ļoti zemas, tiktu vēl vairāk pazeminātas.

Ne B/C valsts valodas prasmes līmenis, ne C/D līmenis eksāmenā negarantē to, ka persona, kas to ieguvusi, labi pārvalda latviešu valodu. Ja tiktu pieņemta kārtība, ka šādas personas var nekārtot valsts valodas prasmes pārbaudi naturalizācijas eksāmenā, tad rezultātā Latvijas pilsoņu lokā tiktu iepludinātas personas, kuras latviešu valodu pārzina zemā līmenī.

Ar šādu soli personām, kuras vēlas naturalizēties – tātad, kļūt par pilntiesīgiem Latvijas Republikas pilsoņiem – tiek pausts, ka latviešu valodas zināšanas, kuras jau tā no naturalizējamo puses bieži vien tiek uzskatītas tikai par „nepieciešamo ļaunumu” pilsonības iegūšanai, faktiski ir vien formāls „ķeksītis”.

Šāda naturalizācijas prasību pazemināšana un Latvijas pilsoņu loka paplašināšana ar latviešu valodu vāji pārzinošām personām ir izdevīga tikai Interfrontes mantiniecēm – Krievijas Kremļa interesēm kalpojošajām partijām PCTVL un „Saskaņas Centram” – lai palielinātu savu vēlētāju loku un iespējas nokļūt pie varas. Zinot šo spēku patiesos nolūkus, šādi mēs spēlējamies ar Latvijas likteni un neatkarību. Mums nav vajadzīga Urbanoviča jau piesolītā „3. Republika”.

Tādēļ Nacionālā apvienība „Visu Latvijai!” – „Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”, kura vienīgā no politiskajiem spēkiem ir stingri pateikusi, ka neveidos kopīgu valdību ar PCTVL vai „Saskaņas Centru”, darīs visu iespējamo, lai nepieļautu tālāku naturalizācijas prasību pazemināšanu. Latviešu valodas pozīcijās mēs vairs nedrīkstam piekāpties ne par matu!

Jānis Iesalnieks
"Visu Latvijai!" un Nacionālās apvienības VL-TB/LNNK valdes loceklis

Arnis Puksts
"Visu Latvijai!" biedrs

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru